• 0536 912 91 58

HABER DETAYI

Temmuz 27, 2017 6:30 am

Buzlu İçeceklerde Dışkısal Bakteri Bulundu

Buzlu İçeceklerde Dışkısal Bakteri Bulundu

McDonald’s, Burger King ve KFC’nin Buzlu İçeceklerinde Dışkısal Bakteri Bulundu

İngiliz medya kuruluşu BBC’nin televizyon kanalında yayımlanan Watchdog adlı program, üç ünlü fast food restoran zincirinin buzlu içeceklerinde şok edici bir bulguya rastladı. BBC One’da yayımlanan televizyon programı; McDonald’s, Burger King ve KFC’nin buzlu içeceklerinde dışkısal bakteri olduğunu tespit etti.

Business Insider’ın haberine göre Watchdog’un geçtiğimiz hafta yayımlanan bölümünde, bu üç fast food restoran zincirinin şubelerinde dışkısal koliform (bağırsak bakteri grubu) izleri aramak için 10 numune incelendi.

Yapılan inceleme sonucunda, KFC’nin 7, Burger King’in 6 ve McDonald’s’ın 3 numunesinde dışkısal bakteri izlerine rastlandı.

 

KFC’den alınan numunelerin 5’i, Burger King’ten alınan numunelerin ise 4’ü ciddi seviyede bakteriye sahip olarak tanımlandı. Katı hijyen kuralları, insan tüketimi için olan suda bu tür bakterinin kabul edilebilir seviyesinin sıfır olduğunu belirtiyor.

Bu durum karşısında KFC, kendi şirket içi soruşturmasını yürütmek için bakterinin tespit edildiği buz makinelerini direkt kapatırken bağımsız test sonuçlarını beklediğini ifade etti. Bununla birlikte müşterilere güven vermek için Birleşik Krallık’taki bütün restoranlarındaki buz makinelerinin denetlendiğini ve temizlendiğini belirtti. Burger King çalışanlara standartların ve eğitim prosedürlerinin önemini vurguladıklarını belirtirken McDonald’s ise buz kirliliğine yönelik olarak standardı garanti altına almak için ilgili endüstri kurumlarıyla çalışmaktan mutlu olacağını açıkladı.

Dönem dönem fast food restoran zincirlerindeki gıdaların, sağlık koşullarına uygun olup olmadığına dair bu tür iddialar gündeme geliyor. Son olarak bu yılın başında dünyaca ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver, McDonalds’ın hamburgerlerinde kullandığı etin gerçek et olmadığını iddia ederek fast food restoran zincirine karşı bir dava açmış ve bu davayı kazanmıştı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.