HABER DETAYI

Mayıs 1, 2018 12:41 pm

Sakarya Tarım arazileri Borsa’ya açılıyor

Vali İrfan Balkanlıoğlu,Borsa'da yatırımcı olmak konulu panelde yaptığı konuşmada tarım arazi sahiplerinin ürün değeri kadar hisse senedi alabilme imkanına değindi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Borsa İstanbul ve Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ'ın konuşmacı olarak katıldığı "Borsa'da Sakaryalı Yatırımcı Olmak" konulu panele katıldı.

Best Western Premier Otelde düzenlenen programa Vali Balkanlıoğlu'nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, SESOB Başkanı Hasan Alişan ile çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

Sakaryalı yatırımcıların borsada ve finans kuruluşlarını iyi kullanabilmesi, iş dünyasının büyüyerek gelişmesinde karşılaşılan finansman sorunlarına alternatif çözüm bulunması adına yararlı bilgiler veren Başkan Karadağ, iş dünyasının Borsa İstanbul ve benzeri piyasalar sayesinde kurumsallaşması, sermaye birikimlerini geleceğe taşımalarının önemli olduğunu ifade etti. Başkan Karadağ ayrıca, sanayimizi ve ticaretimizi klasik ticaret yöntemlerinden, maksimum oranda borsa sistemlerine veya benzeri sistemlere taşımamız gerektiğini, iş dünyasının da borsayı ve borsadaki yatırım ile yatırımcıları iyi analiz etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Finans kaynaklarının sağladığı imkânları iş adamlarımızla paylaşmak, Sakarya'nın gündemine koymak, belki buradan diğer illere de örnek olması bakımından faydalı bir çalışma gerçekleştirildiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Sakaryamızda birçok sektör olduğu gibi ağır sanayi de var, gittikçe gelişen bir trend izlediğini görüyoruz, 500 büyük sanayi kuruluşu içerisinde en az 20 tane büyük Sakaryalı firma var. İstanbul'un birçok daldaki büyük sanayi kuruluşları da ilimize gelme eğilimindeler. Borsada hisseler ile çok daha hesaplı, uygun sermaye elde edip yatırımınızı bazen ikiye, üçe katlamak da mümkün. Bundan herkes kazançlı çıkıyor hem güvenli hisse senedi alan insanlarımız yararlanıyor, hem ülke ekonomisi bir hacim kazanmış oluyor, hem de yatırım yapacak arkadaşlarımıza güzel bir imkân veriliyor. Bazı girişimcilerimizin muhasebe iş ve işlemleri, firmanın hesap, kitap işleri, Avrupa Birliği'nin sahip olduğu mevzuatın bizim mevzuatımıza uygun olup olmadığı konuları gibi çekinceleri var"

Balkanlıoğlu, "Başkanımız tarım arazilerine dair gelecek dönemde bir çalışmaları olacağını ve tarım arazilerini de borsaya dâhil edeceklerini ifade etti.Özellikle bereketli topraklara sahip ilimizde, mülk sahipleriyle görüşmeler yapıp geniş arazileri tek parçada birleştirmemiz gerekiyor. Arazinin ya da ürünün ederi ne kadara tekabül ediyorsa borsadan bir nevi hisse senedi vereceğiz. Çiftçilerimiz orada ücret karşılığı çalışabilecek, çalışmasa bile hem üretim planlaması, hem kaliteli tohum ve üretim teknikleri kullanarak ürünü daha lezzetli yetişecek hem de memleketin ihtiyaç duyduğu ürünler piyasada yer alarak kalkınma sağlanacak.Borsa olarak 20 bin ya da 50 bin dönüm tek parça halinde işletilebildiği bir sisteme öncülük yapılacağını ifade eden Sayın Başkanımız, Türkiye'nin, hatta Avrupa'nın en sayılı zenginlerinden birisi konumunda, çünkü aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyor" dedi.

Vali Balkanlıoğlu programın sonunda gerçekleştirilen panele katılımlarından dolayı, Borsa İstanbul ve Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ'a ve bu önemli toplantının yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak : www.medyabar.com/haber/142419/default.aspx

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.