HABER DETAYI

Şubat 19, 2021 5:17 pm

Sakarya ve Zonguldak’ta soğuk hava balık fiyatlarını arttırdı

Sakarya ve Zonguldak'ta etkili olan soğuk hava nedeniyle tezgahlarda satışa sunulan balığın fiyatı artış gösterdi.

Karadeniz'de etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Sakarya'daki balıkçı tezgahlarında taze hamsi 30-40, istavrit 40, mezgit 35-60, çupra 50-60, levrek 70-80, barbun 70, sarıkanat 80, palamut 50, somon 50-90, ithal uskumru 15 liradan satılıyor.

 

Balıkçı esnafı Cengiz Kaymak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkların poyrazdan etkilediğini söyledi.

Poyrazdan başka bir rüzgar esmesi halinde balıkçıların avlanabildiğini belirten Kaymak, "Balıkçılığın olması ya da olmamasını etkileyen tek etken vardır; rüzgar. Bundan 20-25 gün önce lodos esti, balık vardı. Sürekli poyraz rüzgarının esmesi balığın kıyılardan, derinlere, akıntının olmadığı yere kaçmasına sebep olur. O nedenle balığı kayıkçı bulamaz, yakalayamaz." dedi.

Balık fiyatlarının ay sonuna kadar bu şekilde devam etmesinin beklendiğini aktaran Kaymak, "Bu sene balıkçılık senesi değil. 1 hafta palamut, bir hafta barbun çıktı onun haricinde herhangi bir balığın bolluğu kesinlikle olmadı. Bu sene kötü sezon, fiyatlar çok düşmez." ifadesini kullandı.

– Zonguldak

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki tezgahlarda ise istavrit kilogramı 50, çinekop 70, sarıkanat 100, hamsi 30 ila 40, mezgit 35 ila 40, çupra 70 ila 85, levrek ise 70 ila 100 liradan satışa sunuluyor.

Balıkhane esnaflarından Yakup Aydoğdu, sezonun iyi başladığını ancak son dönemde havaların soğuması ve fırtına nedeniyle balıkçı teknelerinin denize açılamadığını belirtti.

Denize açılanların da balık yakalayamadığını anlatan Aydoğdu, "Gelen balık az geliyor. Fiyatlar da doğal olarak pahalı geliyor. Vatandaşlar bütçelerine göre hareket ediyor. Balık satışlarında ciddi düşüş var. Havaların düzelmeye başlamasıyla balık fiyatlarının da düşeceğini umut ediyoruz. Ne kadar bol gelirse o kadar ucuz gider." ifadelerini kullandı.

İlçede 25 yılı aşkın süredir balıkçılık yapan Avni Ölmez de hava şartlarından dolayı balığın az olduğunu söyledi.

Bozhane Balıkçı Barınağında balıkçılık yapan Erdem Göksel ise fiyatlardaki artışın ana nedeninin soğuk havalar olduğunu dile getirdi.

Fırtına ve soğuk hava nedeniyle balıkçı teknelerinin Bozhane Limanı'nda beklediği görüldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mustafa Kemal Bektaş

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.