HABER DETAYI

Ocak 13, 2018 11:06 am

Yeni Yazlık Kavşağı

Yeni Yazlık Kavşağı

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Aslan, Büyükşehir Belediyesi tarafından Yazlık Kavşağı’nda gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirdi.
Yazlık Kavşağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ve kavşak uygulamasını yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Hakan Aslan, “Trafik sisteminde ortak kullanım alanları olarak tanımladığımız kavşak noktaları, sisteme ait gecikme ve çatışma noktalarının en yoğun tecrübe edildiği noktalardır. Kontrollü ve kontrolsüz olarak en genel yaklaşımla ayırabileceğimiz kavşak sistemleri, oldukça belirgin ve net hiyerarşik yapıya sahiptirler. Kontrollü kavşak sistemleri global olarak kullanılmaktadır” dedi.
Yazlık Kavşağı’nın trafik durumuna ilişkin konuşan Aslan, “Şehrimizin Doğu-Batı, Kuzey-Güney hareket akslarının önemli bir kesişim noktası olan Yazlık Kavşağı’nda günün belli saatlerinde oluşan trafik yoğunluğu, şehrimize ait önemli ve çözülmesi gereken bir ulaşım problemi olarak önümüzde durmaktaydı. Çözümün üretilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ulaşımın bir bütünlük olarak ele alınması ve kamu harcaması olarak projelendirilecek sistemin pozitif alternatifler içinde en düşük maliyetle en iyi sonucu üretecek çözümü temsil etmesidir” diye konuştu.
Aslan, “Mevcut lokasyonda battı-çıktı veya katlı kavşak sisteminin dikkate alınması, probleme noktasal fakat oldukça yüksek ve gereksiz bir çözüm üretimini, dolayısı ile de yaklaşım vizyonundaki eksikliği yansıtacaktır. Bir noktada çözülecek bir problem, sistem içinde başka bir noktada yeni bir problem üretiyor ise, bu kamu malının da verimli kullanılmaması anlamını taşıyacaktır. Bu tip yüksek maliyetli çözümler, trafiğin oldukça yüksek olacağı ve fayda-maliyet analizlerinin uygulanabilir olduğu projelerde dikkate alınmalıdır” şeklinde konuştu.
Kavşak kullanıcılarına, kavşak kullanımı ile ilgili küçük bir hatırlatma yapmanın yerinde olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aslan, dönel kavşak uygulamasının dünyada birçok ülkede başarı ile kullanıldığını da sözlerine ekleyerek, “Yazlık kavşağında uygulama bulan yüksek yarıçaplı dönel kavşak sistemi, şehrimizin henüz alışık olmadığı, günlük ulaşım ve trafik pratiğinde yer almayan bir sistem olarak düşünülebilecek olsa da, dünyada dönel kavşak sistemleri birçok ülkede hayat bulan başarılı uygulamalardır. Zaman içerisinde sistemin sahip olduğu yüksek kapasitenin kavşak kullanıcılarına sağlayacağı hareket imkanı ve gecikmelere olan olumlu etkisi ortaya çıktıkça, sistem kullanıcıları açısından da takdir görecek bir proje olacaktır. Kavşağa yaklaşan sürücüler, sol taraflarını kontrol edip kendilerinden önce kavşak içinde olan sürücülere yol vermelidirler. Zira Dönel Kavşaklarda geçiş hakkı solda olan, yani kavşağı kullanmaya başlayan sürücülere aittir. Bu basit kurala uyulması durumunda, kavşak çok daha etkin ve verimli hizmet görecektir. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere şükran ve takdirlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Alıntı"Milliyet

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.